KRONIKA:

Pondělí 2. 5. 2022

Autobus s dětmi ze tříd Medvědů a Lišek odjel od Mateřské školy Gagarinova v 9:00. Poplakaly si jen dvě-tři děti (maminky jsme nepočítali), které po chvilce přestaly plakat. Sotva jsme dojeli do Horoměřic, autobusem se začal ozývat smích a štěbetání nadšených dětiček. Ještě jsme nebyli ani na polovině cesty a už se autobusem nesly dotazy ….. Kdy už tam budeme? Už budeme vystupovat? Já už mám hlad! Zastávka na odpočívadle u Lubence se blížila a děti byly nadšené, že si protáhnou svá tělíčka. Svačina proběhla v klidu, pohodě a s nadšením. Krom svačiny jsme si odskočili na toaletu a pokračovali v cestě dále do místa určení. Najednou se autobusem ozvalo: „Mne chybí zub!“ aneb jedna liščí holčička přišla o svůj zub a co by paní učitelky pro slečnu neudělaly? Zaklekly na čtyři a začaly hledat její drahocenný poklad. Bohužel se nenašel ☹ Ale zoubková víla zanechala pod jejím sedadlem kamínek pro štěstí 😊 takže po zoubku žádný stesk nezůstal….

Ve 12:25 autobus s dětmi a paní učitelkami zdárně dorazil na místo ŠvP v Libé. Na děti již netrpělivě čekalo navařené jídlo a připravená jídelna. Přivítala nás milá a úžasná paní majitelka, která se prý na nás moc těšila. V rychlosti jsme vyházeli kufry a všechny zbytečnosti paní učitelek a šli rovnou na obídek. Paní kuchařky nám uvařily hráškovou polévku s krutónky, bramborovou kaši a pečené kuřátko. Moc jsme si nadlábli bříška 😊 mezitím nám paní učitelky daly cedulky na pokoje, abychom si našli tu svou komnatu.

Paní učitelky nám vynosily naše zavazadla do druhého patra, srazily lištičkám postele a malinko jsme si odpočinuli. Vyzvedli jsme si jablíčka ke svačině, doplnili si lahvičky na pití a vyrazili na průzkum okolí. Medvědi – Podnikli jsme procházku kolem rybníčků, pohráli v trávě a také si zahráli fotbálek, využili průlezky a nádherně si pomalovali trička s motivem „MEDVĚD“. Lištičky se vydaly mimo areál do lesů, kde došly k altánku uprostřed lesa, kde si stavěly indiánská obydlí, vymýšlely názvy svých kmenů a zároveň pokřiky. Kmeny se skládají ze členů našich pokojů: Kmen Smrtelní indiáni (Jára, Lukáš, Filip a Christián), Kmen Azuo (Thomas, Ondra B., Ondra H., Štěpánek a Olík), Kmen Křičivé holky (Eliška, Ema, Sophia M., Wanda, Klárka, Adélka H. a Kája) a kmen Koní ženy (Elenka, Selma, Adélka N., Sofia G., Layla, Zuzanka). Pokřiky Vám nahrajeme do galerie Rajce.net. Před večeří jsme ještě zvládli si pohrát na zahradě s balóny a na hřišti se pohoupat. K večeři jsme měli povidlové kynuté knedlíky se skořicovým cukrem. Byla to ohromná mňamka, všichni si chodili přidávat a vyjedli jsme snad všechny buchty 😀 Pak nás čekalo nakreslení indiánských triček a pohledů pro naše milované rodiče. Po večeři třída Medvědů podnikla lesní hodinovou procházku s baterkami.

Odbila 20 hodina a my se začali chystat do pelíšků. Hygiena, zuby a hup do pelíšků. Následovalo čtení pohádek na jednotlivých pokojích. Pomazlení, pusa a tulení bylo samozřejmostí. Pár kapiček stesku nás neopustily, ale všichni jsme to statečně zvládli a stesk pustili z okna do lesa a zvířátka je odnesla daleko od nás. Těšíme se na další den plný zážitků a dobrého jídla. Všem přejeme krásné sny.

Úterý 3. 5. 2022

Ráno se první nedočkavec probudil v 6:05 hod. a s velikým nadšením se ptal po snídani 😀 Noc proběhla ve velkém klidu a pohodě. Irenka nás hlídala jako by jsme byli její vlastní a opečovávala nás dle našich rituálů a informací od našich milovaných rodičů. Vše se zvládlo. Nikdo neplakal, neprobudil se, o nočním buzení na wc nikdo nevěděl. Asi to opravdu děláme dobře.

V 8 hodin nás čekala snídaně, ale před ní bylo potřeba protáhnout těla, a tak jsme si šli v rychlosti zaběhat a dali si rozcvičku….. bylo to velmi příjemné. Snídani jsme měli formou „švédských stolů“. Na výběr bylo opravdu dosti variant. Každý jsme si vybral, to co nám chutná a nadlábli jsme si naše pupíčky. V 9 hodin jsme vyráželi na půldenní výlet na hrad Hohenberg, který je vzdálený pár km od našeho areálu. Cesta byla úžasná. Louky, lesy, studánky, potůčky, mravenci, ještěrky a spousty dalších krás jsme potkali. U hradu jsme se nasvačili (jablíčko a sušenka), doplnili tekutiny do našich tělíček a vyrazili k obchůdku, kde jsme si každý mohl koupit co chtěl. Cestou zpátky, jsme se zastavili u Karolínina pramene, kde každý mohl ochutnat tento pramenitý zázrak 😊 Na obídek jsme to měli jen tak tak, jak jsme se kochali přírodou a jejími krásami 😊 Oběd – bramborové mega noky s vepřovým na kmíně, opět paní kuchařky uvařily znamenitě a všichni měli boule za ušima a oblizovali se ještě v pelíškách při odpoledním klidu. Nikdo nám neusnul a tak máme dojem, že stále nejsme moc unaveni a máme energie na rozdávání. Paní učitelky jsou stále zvědavé, zda nám to vydrží až do pátku…… tvrdí, že nás humor přejde, ale víte jak „kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe“. Po odpoledním odpočinku Medvídci navštívili babičku Adámka, která bydlí v Libé. Děti si užily pěkného prostranství (velké sportovní a dětské hřiště), kde se pohybově vyřádily. Cestou zpět byly děti rozjaření, protože sledovaly vyschlé placaté žáby. Bylo jich velmi mnoho. Zatímco Medvídci vyrazily do Libé, Lištičky si užívaly krásného dne v areálu. Zahráli jsme si fotbal, vybíjenou, různé druhy honiček a tvořili jsme. Vyrobili jsme si medailonky do náhrdelníků, které budeme dotvořovat. Ze zbytku hlíny jsme si vykouleli i korálky. Pak jsme si pohráli a měli čas jen samy pro sebe a na své kamarády. Po dobré a lehké večeři, jsme se zrelaxovali v solné jeskyni, kde jsme si hráli, stavěli bábovičky, zahrabávali se a užili si spousty legrace….. Den byl velmi náročný a únavný a tak polovina Lištiček usínala u kreslení indiánů, proto jsme to neprotahovali a první dítka byla v posteli už okolo 20:15. Všichni byli moc stateční, uspávání proběhlo v klidu. Než se medvídci dostali do sprchy, my už jsme byli v říši snů. Těšíme se na další krásný den 😊 Medvídci byli zaměstnáni hledáním pokladu, relaxací v solné jeskyni, barvením triček a večerní koupelí. Očekávaná večerka přišla až ve 22 hod.

Středa 4. 5. 2022

Ve 5:45 je vzhůru první medvěd. Postupně vylézají z brlohu další medvědi a medvědice. Po úterku už nevyskakují tak svižně. Všichni mají obrovský hlad, co vlastně dělali v noci? V 8 hod. si děti daly snídani podle své chuti, jestli sladké nebo slané. Paní kuchařky nám upekly výbornou tvarohovou buchtu. Dnes nás čeká náročný den. Jdeme na celodenní výlet na hrad SEEBERG. Po snídani si děti nachystaly batůžky, do kterých si schovaly balíčky s jídlem na celý den. V 9 hod. se vydáváme na cestu. Děti jsou plné očekávání a těší se na výlet. Jdeme krásným ranním sluníčkem osvíceným lesem. Pak nás čekala louka posetá „kravským štěstím“. Tolik štěstí najednou. Cestou na hrad potkáváme kravičky (hláška jednoho našeho medvídka: „On má tolik rád telátka, že musí plodit další.“, další hláška: „co mu to tam visí?“ další:“ Jééééé on na ni skočil.“ ještě jedna vystihující hláška: „Nooooo koukám, že je to úplně jiné než u lidí.“ Paní učitelky se snaží zachránit situaci a povídají “Jůůůů hele, slepičky :D. Nikoho to však nezajímá :D), zajíce a srnky na poli. Na svačinku se osvěžíme jablíčkem a pokračujeme v cestě na hrad. „Už tam budeme? Ještě dlouho? Už vidím věžičky z hradu.“ Věcné otázky našich medvědů. Ale už jsme skoro tam. Už jenom lávka přes potok a velký krpál k hradu. Všichni padali hlady. Na nádvoří jsme se naobědvali. Prohlídku hradu jsme začali v třípatrové stodole s exponáty starých zemědělských strojů a historického nábytku a oděvů.

Ve výtvarné místnosti děti předvedly svoje umělecké cítění. Každý nakreslil hrad dle své představy a pověsil na výstavku. Pak jsme navštívili loveckou síň a schody přes příkop se vracíme na nádvoří. Návštěva hradu je za námi, ale čeká nás ještě hřiště Seeberské restaurace. Po svačince na hřišti se vydáváme na cestu zpátky, protože nás čeká ještě dlouhá cesta. Začíná se smrákat, proto zrychlujeme tempo. Nechceme přece zmoknout. Děti jsou plné elánu, nevypadají na to, že jim docházejí síly. Začíná kapat, tak si popoběhneme. Dětem se to velmi líbí a nikdo neprotestuje. Všichni se moc těšíme na večeři. Máme už zase velký hlad. V Dubině nás čekaly buchtičky se šodo. Po buchtičkách a po kreslení zážitků, jsme si přečetli poštu od našich milovaných rodičů. Šli jsme si odpočinout po náročném dni do solné jeskyně…. Sprcha, vyčištění zubů, pohádka a hop do postýlek do říše snů.

První lištička se budí okolo 6:15 vydrželi jsme ve svých norách až do půl 8, kdy jsme se oblékli, proběhla hygiena a vyrazilo se na snídani. Výběr byl opět bohatý. Nacpali jsme si svá bříška a připravili si své batůžky na cestu za dobrodružstvím do lesa. Pro náčelníka našeho kmene jsme připravili stopovačku. Uvazovali jsme fáborky a vymýšleli úkoly, abychom vyzkoušeli, zda náš náčelník je ten nejlepší pro svou funkci a vystopuje nás 😀 Uspěl a našel nás. Za odměnu nám donesl svačinu. Zatím co on stopoval, my jsme si vyráběli lapače snů a užívali si krás lesa. Slyšeli jsme datla, pozorovali mravence a užívali si ticha. Byl to takový balzám na duši a klid před bouří 😀 areál jsme měli dnes jen pro sebe. Medvídci byli na celodenním výletě.

K obědu nám uvařily paní kuchařky výborné plněné knedlíky se špenátem. Kdo by si myslel, že jsme unaveni a potřebujeme odpočinek???? Omyl je pravdou. Plní elánu jsme šli na pokoje a místo poledního klidu někteří z nás skákali po postelích a dělali neuvěřitelný „bordel“. Proto na vybití přebytečné energie nás čekala túra do Libé na hřiště. Cestou jsme si užili spoustu legrace. Plížili jsme se po nepřátelském území, přeskakovali jsme potok. Cestou jsme potkali i slepýše, který byl tak slepý, že nenašel ani cestu do trávy. Mohli jsme si ho tudíž krásně prohlédnout, popovídat si o životě plazů a pomohli mu najít cestu ze silnice do trávy. Další velký zážitek bylo pozorování vyschlých žab na cestě. Hřiště již nebylo tak zábavné, ale užili jsme si ho na maximum. Cestou zpátky jsme hledali a stopovali cestu okolo rybníka Kladivo, kde byla i studánka. Cestou nás potrápily mraky a malinko deště. Na náladě nám to neubralo. Zpívali jsme si a než bych se nadáli byli jsme zpátky doma. Večeře opět znamenitá. Buchtičky s krémem jsme měli až ve vlasech 😀 Aneb pro paní učitelky začala teprve ta správná jízda. Pár her, první část výroby čelenek, vyčistit zuby, pohádka a spánek. Je 20:30 a všechny lištičky jsou již v říši snů. Paní učitelky mají plné ruce práce, jelikož se nám objevil první marůdek z řad medvídků. Teploty, zvracení a stráže u jeho postýlky. Ale těšíme se na další krásný den 😀

Čtvrtek 5. 5. 2022

Ráno začalo probuzením již před 6 hodinou ranní, lištičky jsou prostě k neutahání. Opět rituál s hygienou, oblékání a česání neposedných vlásků, některé děti nemohou nic najít, tak ochotně pomáháme. Poté, co jsme našli všechno oblečení a kartáčky vyrazíme na snídani. Dnes paní kuchařky nachystaly úžasné lívanečky s marmeládou nebo skořicí, samozřejmostí bylo i pečivo a lupínky s mlékem. Po snídani vyrážíme na zahradu do altánu, kde barvíme totemy a druhá skupina navléká náhrdelník. Musím pochválit kluky, které také bavilo navlékání a všem se moc povedl, děti se střídaly v činnostech, práce nám šla pěkně od ruky. Po jogurtu a zelenině jsme vše dodělávali a vyráběli indiánskou čelenku. Nakonec si děti zahrály míčové hry a dopoledne jsme zakončili pokřikem všech kmenů a zpíváním písničky Indiáni.

Dnešní dopoledne bylo ve znamení sportu, Medvíďata byla vyzvána p.uč. Jaruškou na vybíjenou. Děti proti Jarušce. Z hádanky poznej, kdo vyhrál: Míč letí vzduchem, zasahuje přesně. Jiným letí také vzduchem, ale je to těsně. Následně byla Medvíďata vyzvána na fotbálek proti Eričce. Z říkanky poznejte, kdo vyhrál: Běžím, běžím za míčem, ten gól padl přesně, oni letí také za ním, gól mohl být – těsně. 😀 Vítězové vyhrály nanukový dort.

Hurá na oběd, který byl dokonalý – knedlíky a kuře na paprice. Poté polední klid na pokojích, holky si hrají s korálky a odpočívají, kluci si prohlíží pohledy z domova, když ukápne slzička, naše náruč je utěší. Ve 14 hodin jsme již nachystaní a odcházíme směr Libá, kde to již trochu známe, na krásný zámek-hrad, který několikrát vyhořel a byl zničen. Nyní je v soukromém majetku a krásně opraven. Bohužel se z původního inventáře nic (kromě fresky a jedné místnosti) nedochovalo. Děti si zkusily vystoupit na věž, ale jen s velkou pomocí paní učitelek, které jim pomohly po náročných schodech, výhled ale stál za to, zážitek také. Čekala nás cesta zpět okolo rybníka Kladivo, počasí bylo ukázkové a nic nám nechybělo. Po návratu byla večeře řízek a brambor a po malé pauze jsme se sešli v sále na závěrečné vyhodnocení. Některé děti ještě tvořily čelenku, ale už se těšily na slíbenou diskotéku, která byla i s popcornem… unavení, ale spokojení jdeme umytí spát. Krásné sny samozřejmě s pohádkou a obětím.

Pátek 6. 5. 2022

Autobus by měl dojet na 9:00 do Libé. Po „nalodění“ všech kufrů, dětí a paní učitelek by měl vyjet před 10 hodinou směr na Prahu. Odhadovaný příjezd ke školce mezi 13:00 – 14:00. Průběžně budeme informovat přes Lyfle.

 

_________________________________________________________________________

Vážení a milí rodiče,

pro třídy „předškoláků“ Medvědů a Lišek jsme připravili Školku v přírodě, která se bude konat v Libé u Františkových Lázní ve dnech 2. – 6. května 2022. Budeme velmi rádi pokud pojedou všechny děti z obou tříd. Objekt je bývalá rota pohraniční stráže, která je nádherně zrenovovaná a umístěná uprostřed luk a lesů. Tento objekt je ověřený, ŠvP jsme zde pořádali již několikrát a velmi rádi se sem vracíme.

Přihlášku, prosím, odevzdejte do konce března 2022.

Stanislav Zelený

Dokumenty pro rodiče:

Seznam věci na ŠVP

Prohlášení_o_bezinfekčnosti

Poučení_a_pokyny_pro_rodiče

Informační leták o Školce v přírodě:

ŠvP_Pozvánka_2022

Přihláška:

ŠvP_Přihláška_2022